Rosení oken

Rosení oken je nepříjemná vlastnost oken kdy trpí nejen rám, ale také naše zdraví. Dávat do oken za sebou více okenních tabulek nebo tabulí, není nic nového. Rozdíl je v tom, že v minulosti, jak to známe třeba z venkovských chalup nebo starších domů, měla každá tato vrstva svůj vlastní rám, takže rosení se dalo jednoduše odstranit otevřením jedné strany. Dnes, kdy jsou prostory mezi skly neprodyšně uzavřeny, jde o problém daleko náročnější. Tento problém lze však poměrně snadno vyřešit.

fusion1

Okna se rosí zvenčí, ze vnitř nebo mezi okny. Pro odstranění rosení je nutno věc projednat s odborníkem, protože k řešení existuje několik řešení. Nejúčinnějším způsobem je prostá výměna skla.

Rosení skel oken je závislé na povrchové teplotě a vlhkosti vzduchu. Při určité teplotě a vlhkosti se totiž vzdušná vlhkost sráží v kapičky vody, říká se tomu rosný bod. Nejvíce se proto skla rosí v zimě. Silné rosení oken, protože jde o vlhkost, může způsobit časem zcela zničení rámu, když je ze dřeva. Jinak způsobuje ošklivé fleky, tedy vizuální chybu u plastových oken.

snimek1Nápravou proti rosení oken v prvé řadě spočívá na snížení vlhkosti vzduchu, ale to se může podařit jen do určité míry. Na druhou stranu se může ale zvýšit povrchová teplota skla. Jak jsme zmínili, je jednoduchou metodou proti rosení výměna skla. Původní sklo se nahradí izolačním dvojsklem HEAT MIRROR®, ve kterém je mezi skly natažená folie proti rosení (HM88).

 

tabulkaroseni

Principem je to, že toto dvojsklo již nepropustí chlad z venkovní strany dovnitř místnosti a tím se okna již nerosí. Tato technologie dokáže odstranit rosení skel zevnitř místnosti i rosení oken z vnitřní strany mezi skly nebo podél okrajů v zimě, a to i zvenku. Rosení se ale může objevit i uvnitř skel u plastových oken i eurooken, protože tato okna již časem mohla ztratit izolační vlastnosti. Pak je také čas na výměnu skel.

Zateplování oken s úsporou 20% nákladů.